Země původu : Velká Británie (země vývoje Austrálie)    

 FCI Č.345, Skupina 3: teriéři, sekce 2: malí teriéři

 AJRTCA Pic

 Tato rasa vznikla v 19. století v Anglii díky chovu reverenda Johna Russella , který byl také  jedním ze zakladatelů anglického Kennel Clubu. Toužil po psovi vytrvalém , smělém,  se schopností vyštěkat lišky či jezevce z nor. Nevyhledával psy, kteří kořist sami uloví , ale takové jedince, kteří mohou při lovu běžet společně s honiči. Jeho psi pracovali ve smečce a aktivně se učastnili vyhrabávání zvířete z nory. John Russell se u svých psů zaměřil na změnu pracovních návyků a využíval k tomu krve dalších plemen : Anglického buldoka, Beagla ,Sealyham teriéra, udajně také Italského chrtíka... Podle některých autorů  ale Russellova varieta byla  jen obměnou foxteriéra  , která se lišila kratšíma nohama a okrouhlejší hlavou. Reverend preferoval psy bílé , možná se jednalo o jeho vkus či se mohlo jednat o ryze praktickou záležitost , kdy během lovu byl takový pes okamžitě rozeznatelný od loveného zvířete. 

 

    800px Parson John Russel      Trump Scan

John Russell (*21.12.1795 - + 28.4.1883)   a jeho první  fenka Trump 

 

Další vývoj rasy probíhal v Austrálii a v dnešní době se ve výstavních kruzích  setkáme v drtivé většině s liniemi australskymi. JRT je aktuálně využíván k lovu poměrně méně a je vyhledáván velmi často jako rodinný společník , jeho temperament ovšem je stále nepřehlédnutelný. Toto plemeno se hodí ke sportovně založeným lidem, věnující se například turistice, agility apod. Jack  nenávidí  nudu, v případě dlouhého osamocení může  snadno vyhledávat , co by jej zabavilo,..( neco okousat či se snad podhrabat..?..) je velmi fixován na svou rodinu. Dopourčujeme jej tedy do  AKTIVNÍCH rodin, kde bude mít své vyžití s častým kontaktem s jejími členy. Nevhodní pro  osoby, kteří jsou dlouhé hodiny mimo domov či lidem , kteří hledají psa  spíše hlídacího či na zahradu. Jack Russell není rád  dlouho sám a také není  hlídačem v pravém slova smyslu. 

OSRSTĚNÍ

 TYPY SRSTI: Hladká, lámaná ( broken) nebo hrubá. Rozpoznat s jistotou typ srsti je možné u štěňat až v několika týdnech života. Ve vrhu mohou být jedicí s různou srstí, záleží na jejich genech. Srst doporučujeme vyčesávat několikrát týdně, u hrubosrstých psů je nutno řádně psa vytrimovat MINIMÁLNĚ dvakrát do roka. Trimování se jeví velice snadné, ale pokud chcete mít pejska pěkně upraveného, doporučujeme jeho péči přenechat odborníkovi. Srst této rasy se NESTŘÍHÁ, střáháním se srst ničí a bledne. Trimování je tedy pro hrubou srst nutností. 

POVAHA:

Živý, ostražity a AKTIVNÍ teriér s bystrým a inteligentním výrazem. Smělý a nebojácny, přátelský, sebevědomý.NESNÁŠEJÍCÍ NUDU

HLAVA: 

LEBEČNÍ PARTIE: Lebka by měla být plochá a střední šířky, tlama široká. Strop dobře vyjádřený. Nos černý. Pysky: Těsně přiléhající , tmavě pigmentované. Čelisti/zuby: Velmi silné, hluboké , široké a silné. Skus nůžkový. Oči : tmavé , okraj očních víček pigmentovaný , mandového tvaru. UŠI: knoflíkové nebo zavěšené uši dobré struktury a velmi pohyblivé.

KRK: Silný, umožnující elegantní nesení hlavy. TRUP: Obdélníkový. HŘBET: Rovný, délka od kohoutku ke kořeni ocasu mírně přesahuje kohoutkovou výšku psa. BEDRA: Krátká, silná. Velké hloubky díky osvalení. HRUDNÍK: Spíše hluboký než široký, s dobrou světlostí nad zemí, hrudní kost zhruba v polovině výšky mezi zemí a kohoutkem. Žebra by měla být dobře klenutá od páteře, zploštující se ke stranám, takže obvod za lokty lze obepnout dvěma dlaněmi -zhruba 40 cm-43 cm.Hrudní kost: Vrchol hrudní kosti přesahuje vrhol ramenního kloubu.

 

TEXT V REKONSTRUKCI

 


 
Tvorba stranek pro chovatele